کفپوش بتنی

یکی از کارهایی که برای زیبایی بیشتر خانه انجام می‌شود این است که از موزاییک‌ها و کفپوش‌های بتنی استفاده کنید. کفپوش بتنی حیاط دارای ویژگی‌هایی است که آن را مختص به این کار کرده که تنها در حیاط و مکان‌هایی همچون این محیط استفاده شود. در این مقاله قصد داریم که به این موضوع اشاره کرده و درمورد نحوه تولید و اجرای آن توضیح دهیم.

کفپوش بتنی حیاط چیست؟

کفپوش‌ها انواع مختلفی دارند که متداول‌ترین نوع آن، نوع بتنی است. این نوع از کفپوش از گذشته تا به حال مورد استفاده بوده و کاربرد بسیاری دارد. کفپوش بتنی‌ای که در حیاط استفاده می‌شود باید ویژگی‌هایی داشته باشد که آن را از دیگر کفپوش‌ها متمایز کند. وجه اشتراک این نوع کفپوش در مواد اولیه سازنده آن است که ماسه، آب، سیمان و پودر سنگ هستند. این مواد اولیه بتن را تشکیل می‌دهد که چگونگی خشک‌شدن بتن اهمیت بالایی دارد.

شاید برخی از افراد گمان کنند که چون کفپوش بتنی حیاط از بتن ساخته می‌شود، رنگ خاصی نداشته و همان رنگ بتن را به خود گرفته باشد. اما این طرز فکر اشتباه است و زرنگ‌ها و طرح‌های مختلف و گوناگونی از این نوع کفپوش قابل استفاده است. معمولا کفپوش‌های بتنی حیاط دارای اندازه‌های بزرگ هستند. کفپوش‌هایی که برای حیاط استفاده می‌شوند باید مقاومت و استحکام بالایی داشته باشد؛ چون اغلب رفت‌وآمد برروی آن‌ها زیاد انجام می‌شود.

درباره جدول بتنی بیشتر بدانید

اندازه‌های کفپوش بتنی حیاط

همان‌طور که در بخش قبلی اشاره کوچکی به این موضوع کردیم، اغلب کفپوش‌های بتنی که برای حیاط استفاده می‌شوند اندازه متوسط و رو به بالا دارند. این اندازه بزرگ به این دلیل است، زمانی که فردی که درحال اجرای کفپوش است، کار را در زمان کمتر و راحت‌تر انجام دهد. معمولا اکثر کفپوش‌ها سایز متوسط و استانداردی دارند که کفپوش‌های بتنی دارای اندازه‌های بزرگ‌تری هستند.

کفپوش‌ بتنی حیاط در مقایسه با کفپوش‌ بتنی پیاده‌ رو اندازه کوچک‌تری دارند. می‌توان از آن نوع از کفپوش بتنی هم برای حیاط استفاده کرد.

انواع کفپوش بتنی حیاط

انواع کفپوش بتنی حیاط

کفپوش بتنی حیاط براساس شکل، اندازه، رنگ و طرح دسته‌بندی می‌شود. اما مهم‌ترین نوع دسته‌بندی انواع کفپوش بتنی، براساس نوع تولید و ساخت آن است. زمانی که با انواع کفپوش بتنی ازنظر ساخت آن آشنا شدید، می‌توانید طرح و رنگ دلخواد خود را از میان آن‌ها هم انتخاب کنید.

  • کفپوش بتنی واش بتن

این نوع از کفپوش دارای رنگ‌های متنوعی است که آن را بسیار خاص جلوه داده است. وجود سنگ‌های برجسته داخل این نوع از کفپوش، باعث ایجاد استحکام و همچنین سبب منحصربه‌فردشدن این نوع از کفپوش شده است. نام دیگر این کفپوش واش بتن ، کفپوش شسته است که به دلیل زیبایی بسیار زیاد این نوع، از آن به‌عنوان تزیینات هم استفاده می‌شود.

  • کفپوش بتنی پلیمری

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که اغلب اوقات هوا سرد است، این نوع کفپوش‌های بتنی بسیار مناسب است؛ چراکه در برابر سرما بسیار مقاوم است. این نوع از کفپوش‌هم همانند کفپوش واش بتن دارای رنگ و طرح‌های متنوعی است. کفپوش بتنی حیاط پلیمری دارای خاصیتی است که طول عمر بالایی دارد. این نوع از کفپوش علاوه‌بر حیاط، برای دیوارپوش و یا حتی کفپوش دیگر مناطق هم استفاده می‌شود.

  • کفپوش پرسی بتنی

این نوع از کفپوش به کفپوش بتنی معروف است و پرسی‌بودن آن به این دلیل است که زمان خشک‌شدن بتن، آن را با دستگاه‌های مخصوص پرس می‌کنند. شیوه ساخت این نوع از کفپوش به این‌صورت است که پس از خشک‌شدن سر آن ساب داده می‌شود که سطحی صاف و یکدست را به شما ارائه دهد.

نحوه تولید کفپوش بتنی حیاط

کفپوش‌های بتنی دارای انواع گوناگونی هستند که در بخش قبل برخی از آن‌ها را نام برده و توضیح دادیم. مسلما شیوه خشک‌شدن هر یک از این انواع کفپوش با یکدیگر تفاوت دارد. مواد اولیه ساخت کفپوش در تمامی کفپوش‌های بتنی یکی است. کفپوش بتنی حیاط باید از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل باید از روش‌های خوبی برای به‌ دست‌آمدن این مقاومت انجام دهیم. یکی از روش‌هایی که بسیاری از کفپوش‌های بتنی با آن انجام می‌شوند، روش پرسی است.

روش پرسی با استفاده از دستگاه‌های پرس انجام می‌شود و زمانی که بتن درحال خشک‌شدن است این کار انجام می‌شود. یکی دیگر از شیوه‌های تولید کفپوش بتنی، شیوه ویبره‌ای است که در این روش بتن‌های آماده‌شده درون قالب‌هایی قرار داده می‌شوند و سپس روی یک صفحه لرزان قرار می‌گیرند تا خشک شوند. برای این‌که یک کفپوش بتنی حیاط بسیار مقاوم و بادوام داشته باشید می‌توانید این دو روش را با یکدیگر ترکیب کنید. استفاده از روش پرسی و پلیمری با هم، استحکام کافی را برای‌تان فراهم می‌کند.

درباره کول چاه بیشتر بدانید

اجرای کفپوش بتنی حیاط

یکی از مواردی که علاوه‌بر کیفیت کفپوش اهمیت دارد، چگونگی اجرای آن است. زمانی که شما قصد دارید از کفپوش بتنی برای حیاط خود استفاده کنید بهتر است از فردی ماهر کمک گرفته و این کار را انجام دهید. اجرای کفپوش بتنی برای حیاط  مراحلی دارد که اولین و مهم‌ترین مرحله آن ایجاد کف‌سازی درست است. زمانی که شما زیرسازی کفپوش بتنی را درست انجام دهید، مراحل بعدی آن برای‌تان بسیار راحت خواهد شد.

برای زیرسازی درست لازم است که ابتدا تمامی سنگ و خاک‌های سطح کوبیده شوند تا سطحی صاف داشته باشید. پس از آن باید بتن ریخته و این بتن‌ریزی باید به اندازه‌های کم انجام شود. سپس کفپوش‌های آماده روی آن به درستی قرار گیرند.

قیمت کفپوش بتنی حیاط

قیمت کفپوش بتنی حیاط

کفپوش‌های بتنی معمولی دارای قیمت پایین‌تری نسبت به کفپوش‌های ویبره‌ای پرسی هستند. برای تعیین قیمت کفپوش ها به عواملی همچون؛ نوع، رنگ، طرح، اندازه و … بستگی دارد. زمانی که شما نوعی از کفپوش بتنی را انتخاب می‌کنید، باید این مورد را هم درنظر بگیرید که میزان کفپوشی که برای مکان موردنظر خود می‌خواهید چقدر است. هرچه این تعداد بالاتر باشد، قیمت نهایی خریدی که انجام می‌دهید هم بیشتر خواهد بود.

جمع‌بندی

کفپوش‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله برخی از آن‌ها را نام بردیم. یکی از این نوع کفپوش‌ها، کفپوش بتنی حیاط است که معمولا برای حیاط و چنین فضاهای بازی استفاده می‌شود. قطعات ساختمانی پارسیان با داشتن کادر مجرب و سالها تجربه دز مینه انواع کفپوش های بتنی آماده انجام هرگونه خدمات رسانی به شما میباشد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *