نصب واش بتن

نصب واش بتن، یک جایگزین عالی برای بتن سنتی است، زیرا به مواد شیمیایی یا ابزار خاصی نیاز ندارد. واش بتن شامل چندین نوع مختلف، از جنبه های بتن آماده می باشد. سنگدانه های اکسپوز، نوعی پرداخت از طریق شستشو است که در آن پیمانکار سنگ زیر سطح را در معرض دید قرار می دهد. نوع دیگری از پرداخت واش بتن، جایی است که ذرات شن و ماسه را با شستن سطح با آب، در مرحله تکمیل یا استفاده از اسید در طی روز بعد، به آرامی در معرض دید قرار می دهند.

در این روش، سنگدانه های تزئینی، در طول بچینگ با بتن مخلوط می شوند. هنگامی که بتن به سختی کافی رسید، سطح آن شسته می شود تا سنگدانه های تزئینی نمایان شوند. واش بتن، یک انتخاب محبوب برای پاسیوها، راهروها و سایر مناطق سنگفرش شده است، زیرا در مناطق پر تردد لکه ها و علائم را نشان نمی دهد و ظاهر سنگ طبیعی را حفظ می کند.

این نوع از پوشش، ضد لغزش و ضد لکه بوده و مقاومت لازم را در ترافیک و تغییرات آب و هوایی دارد. می توان گفت که بسیار همه کاره است و به زیبایی با بتن اطراف و یا سایر روش های تزئینی ترکیب می شود. از سویی دیگر، نگهداری بسیار کمی مورد نیاز است. می توان در اشکال، سبک‌ها، بافت‌ها و رنگ‌های مختلف آن ها را تهیه نمود.

ایجاد سطح مناسب کار

ایجاد سطح مناسب کار برای نصب واش بتن

قدیمی ترین روش ایجاد سطح مناسب جهت نصب واش بتن، از نظر مواد و ابزار مورد استفاده، بسیار ساده است. ابتدا، پیمانکاران دال بتنی را طبق روش ‌های معمولی نصب می‌ کنند، قالب ‌ها را برپا کرده و بتن را می‌ ریزند. سپس، آن را با تسطیح می‌ کنند و اجازه می‌ دهند تا حدی عمل کند.

در مرحله بعد، باید زمان مناسب را برای شروع فرآیند اصلی به دقت بسنجند. بتن باید به حدی عمل کند که هرگونه رطوبت و آب، به طور کامل از سطح محو شود. در این مرحله، بتن باید وزن بدن کارگر را بدون فشرده سازی، جابجایی یا انحراف تحمل کند.

نکته ای که باید یک نصاب همواره به آن در بخش نصب واش بتن توجه داشته باشد این است که زیرسازی صحیح و کامل انجام شود. این فرآیند در صورتی که به شکل استاندارد انجام نشود، می تواند در شکستن و لب پریده شدن موزاییک های واشن بتن تاثیر گذاشته و کار نهایی را دچار آسیب نماید.

باید در نظر داشت که این نوع از موزاییک ها، امکان اجرا روی خاک را نداشته و تنها با اجرای زیرسازی مناسب، قابل اجرا می باشند. از همین روست که برای ایجاد زیرسازی کامل، باید مخلوطی طبیعی در بخش زیر کار ایجاد کرد که از آن جمله می توان به اندازه های مختلفی از قلوه سنگ، شن و ماسه اشاره نمود.

یکی از موارد قابل توجه در این موضوع آن است که استفاده از نخاله های ساختمانی برای زیرسازی واش بتن، می تواند باعث نشست زیاد موزاییک ها شده و شکستگی و شکلی نامناسب را در آنها ایجاد نماید. هنگامی که مواد لازم برای زیرسازی تهیه شده و مخلوط آماده ارائه در سطح گردید، نصاب می بایست روی آن ها آب ریخته و با غلتک و دیگر ابزارهای موجود، جهت فشرده شدن و تراکم خاک و مخلوط اقدام نماید.

بند کشی برای نصب واش بتن

بند کشی برای نصب واش بتن

هنگامی که زیرسازی کامل انجام می شود، مراحلی همچون بند کشی و ایجاد شیب مناسب می رسد. اگر قطعات موزاییک واش بتن، همراه با افزودنی ها و به شکل رزینی تولید می گردد، لازم است که در بخش زیرسازی از دو نوع ملات استفاده شود.

در ملات اولیه که به عنوان ملاتی ساده شناخته می شود، از ماسه، آب و سیمان استفاده می شود. این در حالی است که در ملات دومی، از سیمان های سفید و سیاه، به همراه پودر سنگ و ماسه بهره گرفته خواهد شد. این ملات که به شکل عسلی تهیه می شود، با نام چسب بتن نیز شناخته می شود.

این نوع از ملات، دارای گیرایی مناسبی بوده و هنگامی که موزاییک های واش بتن روی آن نصب می گردد، لازم است که از ضربات سبکی با چکش استفاده شود تا قطعات به خوبی در ملات قرار گرفته و ملات از میان درزهای قطعات خارج شود. این کار با بند کشی کامل شده و سطح یکدست و بدون ملات اضافه را شامل می شود.

شیب بندی

از سویی دیگر، پس از انجام زیرسازی، لازم است که شیب بندی کامل سطح مورد بررسی قرار گیرد. این کار با ابزارهایی همچون شلنگ تراز و دوربین صورت می گیرد تا سطحی مناسب با شیب لازم تهیه شود. این در حالی است که برای ایجاد سطح مناسب، از ملات سیمان و ماسه زیرسازی استفاده می شود تا به سطوحی هموار و صاف برسند. این کار نیاز به کنترل و بررسی کارشناس دارد تا به خوبی و با دقت تمام انجام شود.

ملات زیر کار و یا زیرسازی اصولی

ملات زیر کار و یا زیرسازی اصولی

هنگام نصب واش بتن، اگر قطعات موزاییک تهیه شده، با روشی معمول و ساده تولید و غیر رزینی باشند، به سادگی می توان با ملات ماسه و سیمان، ملات زیر کار و اصولی را آماده کرده و با استفاده از آن، موزاییک های واش بتن را نصب نمود. در این مرحله، از ملات ثانویه استفاده نمی شود. زیرا، نوع قطعات واش بتن که فاقد افزودنی هستند، دارای گیرایی اولیه کمتری در حدود بیست درصد بوده و عملکردی متفاوت با انواع قطعاتی دارند که دارای افزودنی هستند.

نصب واش بتن

نصب واش بتن

هنگامی که تمامی مراحل فوق انجام شده است، می توان برای نصب موزاییک های واش بتن اقدام کرد. در اینجا لازم است که موزاییک ها با نظم مناسب و دقت بالا در سطح قرار گرفته و با احتساب فواصل مناسبی در کنار هم گذاشته شوند. به خاطر داشته باشید که بعد از نصب واش بتن، در صورتی که ملات روی سطح قرار گرفته است، بایستی آن را بلافاصله با دستمال تمیز نمایید.

نگه داری و آب پاشی ملات

در نهایت در نصب واش بتن، برای استحکام و حفظ ملات کار شده، لازم است که آب پاشی روی سطوح صورت گرفته و آن را در میزان مناسبی، مرطوب نمایید. پس از این مرحله، بایستی اجازه دهید تا سطح کاملا عمل آمده و استحکام لازم را بدست

شرکت قطعات سیمانی پارسیان با داشتن سالها تجربه در زمینه تولید انواع واش بتن، کول چاه و موزاییک و … در کنار شما خواهد بود تا بهترین محصول را خریداری فرمایید

 

برای اطلاع بیشتر در رابطه با انواع سنگدال های بتنی با کارشناسان ما در شرکت قطعات سیمانی پارسیان در تماس باشید

۰۲۱-۲۲۵۰۵۹۵۹ ، ۰۲۱-۲۶۳۲۲۷۹۵ ، ۰۹۱۲۲۵۸۶۱۵۸

سوالات متداول

  • آیا باید نصب واش بتن را به افراد متخصص سپرد؟

بله حتما از افراد متخصص کمک بگیرید

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.