موزاییک بتنی 

به طور کلی استفاده از کف پوش ها باعث شده تا مشکلات مختلف موجود در سطوح مثل سطح های ناهموار یا سطوح دارای ظاهر نازیبا، تفاوت داشته باشند و شکل های متنوعی به خود بگیرند. یکی از پر استفاده‌ترین کف پوش‌ها در میان مصالح ساختمانی موزاییک‌ها هستند. معمولاً در این موزاییک ها شاخصه‌های متفاوتی مثل سنگ دانه‌های رنگی ریز وجود دارد که استفاده از آن را در زیبا سازی محوطه مناسب‌تر می‌کند. در ادامه این مقاله با موزاییک بتنی آشنا می‌شویم و انواع آن را معرفی می‌کنیم.

موزاییک بتنی چیست؟

موزاییک تهیه شده با استفاده از بتن برای استفاده در کف پوش‌های تزئینی و دکوراتیو بسیار مناسب است. این موزاییک‌ها با نام موزاییک شسته یا موزاییک واش بتن نیز شناخته می‌شوند. معمولاً در تهیه موزاییک بتنی از ترکیب بتن با سنگ دانه‌های رنگی ریز یا درشت استفاده می‌شود. همچنین از افزودنی‌های دیگری مثل روان ‌کننده و چسب بتن نیز کمک می‌گیرند. در نهایت سطح موزاییک با اسید‌ شسته می‌شود( از طریق فرچه فلزی) تا سنگ‌ها به میزان معینی مشخص شوند.

انواع موزاییک بتنی

موزاییک بتنی در طرح‌ها و انواع مختلف به تولید می‌رسند که شامل موزائیک بتنی آنتیک یا دارای سنگ ریز و موزاییک بتنی معمولی یا دارای سنگ درشت است. در واقع نام گذاری هر کدام از این موزاییک ها بر اساس نوع سنگ تشکیل دهنده آن نام گذاری شده اند.

موزاییک بتنی آنتیک

این نوع موزاییک آنتیک از سنگ‌های ریز معدنی تولید می‌شود و به دلیل تراکم زیاد سنگدانه‌ها در آن بافت منسجم‌تری دارد. همچنین استحکام آن زیاد است و زیبایی ظاهری آن چشم نواز است. به دلیل زیبایی طبیعی این نوع موزائیک بتنی راه رفتن بر روی آن نیز لذت بخش است.

موزاییک بتنی معمولی

در این نوع موزاییک از سنگ‌های درشت در مواد اولیه آن استفاده می‌شود که تراکم آن کمتر است و بافت چندان منسجمی ندارد. اما پس از پایان فرایند تولید سطح این موزائیک با استفاده از فرچه‌های فلزی شسته می‌شود تا سنگدانه‌ها به یک میزان مشخص از موزاییک بیرون بمانند. به دلیل استفاده از سنگ‌های ناهمگن در موزاییک معمولی پستی و بلندی موجود بر روی کف محوطه نسبتأ زیاد است

قیمت موزائیک بتنی

قیمت موزاییک  معمولاً کم هزینه و به صرفه است؛ چرا که تمام مصالح و مواد تشکیل دهنده این موزاییک ها به صورت بومی در داخل کشور ما وجود دارد. همچنین شرایط تولید آسان تر و ارزان این محصول باعث شده تا برای خریدار مقرون به صرفه باشد. به طور کلی می‌توان گفت قیمت موزاییک بتنی در مقایسه با سایر کف پوش‌ها در رنج قیمت میانی است. همچنین قیمت موزاییک آنتیک به دلیل استفاده از سنگ‌های درشت بیشتر است، چرا که پروسه جمع‌آوری و الک سنگدانه‌های ریز کار نسبتاً سختی است و در نتیجه در قیمت پایانی کف پوش تأثیر‌گذار است.

کاربرد موزاییک بتنی

از کاربرد‌های اصلی موزاییک بتنی می‌توان به استفاده از آن در پیاده رو و تمام مسیر‌های عبوری افراد در همه مناطق آب و هوایی اشاره کرد اما برای استفاده در مناطق سردسیر مناسب نیست. همچنین برای استفاده در حیاط و محوطه ساختمان‌ها و کاربری‌های گوناگون مثل ویلا، برج و مجتمع‌های مسکونی نیز قابل استفاده است.

از موزائیک بتنی برای ساخت پشت بام و روف گاردن، پارکینگ و تمام مسیر‌های مناسب برای عبور خودرو، کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها، مجتمع‌های تفریحی و گردشگری، باغ‌ها، ویلا‌ها، تالار‌ها و موارد بسیار زیاد دیگر استفاده می‌شود.

درباره موزاییک پشت بام بیشتر بخوانید

نحوه اجرا موزاییک بتنی

یکی از مهم‌ترین مراحلی که در زیبایی نهایی محوطه اجرا شده با این تأثیر‌گذار است، مرحله اجرای موزائیک بتنی است. برای اجرای موزاییک از اصول محوطه ‌سازی مثل شیب ‌بندی و مسطح کردن سطح استفاده می‌شود. همچنین ملات ماسه و سیمان آماده می‌شود و پس از کشیدن این ملات بر روی سطح موزاییک‌ها بر روی آن قرار می‌گیرند. برای اجرای موزاییک بتن از دو روش چیدمان خشک موزاییک و و چیدمان با ملات ماسه سیمان استفاده می‌شود.

برای داشتن نتیجه بهتر پس از اجرای موزاییک‌، سطح کار موزاییک باید کاملاً کوبیده و متراکم شود. همچنین در هنگام نصب فاصله حدود ۱ تا ۵ سانتیمتر باید به عنوانی بند در نظر گرفته شود که برای پر کردن این بند‌ها از چمن، سیمان در رنگ‌های مختلف، سنگ و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود. در پاک سازی سطح موزاییک‌های بتنی نباید از مواد شوینده قوی اسیدی یا نمک دار استفاده شود.

نتیجه ‌گیری

در این مقاله درباره موزائیک بتنی صحبت کردیم و ویژگی‌های مختلف این موزاییک را بررسی کردیم. موزاییک‌های بتنی از رنگ‌های متنوع تولید می‌شود و محتویات آن دارای سنگدانه‌های معدنی است که باعث طبیعی بودن ترکیبات این موزائیک می‌شود. در واقع محتویات آن در طبیعت وجود دارد.

استفاده از اطلاعات این مقاله برای افراد فعال در حوزه ساخت و ساز مصالح ساختمانی بسیار مناسب و کاربردی است. چرا که نحوه نصب موزاییک بتنی را بررسی کردیم و همچنین عوامل مختلف مؤثر بر قیمت آن را بیان کردیم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *