واش بتن به نوعی موزاییک گفته می شود که کاربرد بسیاری دارد. مواد تشکیل دهنده اصلی این موزاییک ها سیمان، ماسه و انواع سنگ ها می باشند‌. در واقع واش بتن ها باید حتما با استفاده ویبراتورهای مخصوص تولید شوند.

این مدل موزییک ها را می توان در هر مکانی بدون محدودیت استفاده نمود. زیرا جنس آن ها به گونه ای است که در برابر آب و فشار بسیار مقاوم هستند. در برخی از خیابان ها می توان شاهد واش بتن هایی بود که به صورت منظم در کنار هم چیده شده و افراد هم به راحتی بر روی آن ها پیاده روی می کنند.حال در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که راجع به روش ساخت واش بتن نیاز دارید را شرح دهیم.

ساخت به روش پرسی

واش بتن ها با روش پرسی، همان طور که از نام آن مشخص است، از پرس شدن تولید می شوند. به گونه ای که اول مواد ماسه، سیمان و… را به ضخامت مشخص در حد ۳ الی ۴ سانتی متر در جای مربوطه می ریزند، سپس سنگ های واش بتن، با پرس درون آن ها قرار داده می شود.

از آنجایی که موادها به صورت یکسان باهم مخلوط  نمی شوند، روش پرسی مورد استفاده افراد قرار نمی گیرد و از روش های دیگر واش بتن را تولید می نمایند. همچنین لازم به ذکر است بیان کنیم که سنگ دانه های ریزی که بر روی مواد، به صورت پرسی قرار می گیرند، پس از گذشت مدت زمانی و عواملی مثل باران و.. این سنگدانه ها از روی واش بتن جدا می شوند‌.

ساخت به روش ویبره ای

ساخت به روش ویبره ای

در مطالب بالاتر هم به روش ویبره ای اشاره کوتاهی کردیم. این روش واش بتن های با کیفیتی را تولید می کند و امروزه برای ساخت انواع آن ها، از ویبراتور استفاده می کنند. برخلاف روش پرشی، در روش ساخت واش بتن ویبره ای، سنگدانه ها، ماسه، سیمان و.. به خوبی باهم مخلوط می شوند و همچنین تمام آن ها با هم به صورت واش بتن و موزاییک های منظم در می آیند‌.

از آنجایی که به خوبی سنگدانه ها در واش بتن با سیمان و ماسه مخلوط می شوند، پس از مدتی آن ها از روی موزائیک جدا نمی شوند و دوام بالایی هم دارند. همچنین لازم به ذکر است بیان کنیم که واش بتن هایی که به روش ویبره ای تولید می شوند، علاوه بر اینکه جزو پرکاربردترین آن ها محسوب می شوند، بسیار هم پر فروش و پرطرفدارند.

ساخت به روش آنتیک

ساخت به روش آنتیک

ساختن واش بتن به روش آنتیک، با استفاده از دستگاه های مدرن و جدید صورت می گیرد. البته از آنجایی که ساخت واش بتن ها توسط روش آنتیک هزینه بالایی دارد و تهیه دستگاه های آن ها با سختی صورت می گیرد، تا حد امکان از روش های دیگر مثل ویبره ای یا پرسی استفاده می کنند.

همچنین لازم به ذکر است بیان کنیم که واش بتن های تولید شده به صورت آنتیک، با کیفیت می باشند و مواد درون دستگاه ها نیز به خوبی باهم ترکیب می شوند. آب مورد استفاده در روش آنتیک، باید حتما تصفیه نشده باشد.

واش بتن در روش آنتیک باید در قالب های مخصوص ریخته شوند و بعد از اینکه مواد کمی حالت سفتی گرفت، آن ها را از قالب خارج می کنند. در کل تولید این موزائیک ها با استفاده از روش آنتیک، به این گونه است که مواد را باهم مخلوط کرده، سپس آن ها را درون دستگاه ها ریخته و بعد از حباب گیری، آن ها را داخل قالب می ریزند. با استفاده از دستگاه های وکیوم حباب های داخل واش بتن را می گیرند.

ساخت به روش درجا

ساخت به روش درجا

یکی دیگر از روش ساخت واش بتن، به صورت درجا می باشد. این روش شباهت بسیاری با تولید واش بتن به صورت پرسی دارد. به این صورت که پس از مخلوط کردن مواد که شامل، ماسه، سیمان و.. می باشند، سنگدانه ها رنگی و ریز را بر روی آن ها پرس می کنند.

البته از آنجایی که تولید کردن موزائیک های واش بتن به صورت درجا هزینه بسیاری برای افراد دارد، معمولا از همان روش های ویبره ای استفاده می کنند. بیشتر از روش های درجا و آنتیک در اروپا و کشورهای خارجی استفاده می شود.

برای اطلاع بیشتر در رابطه با انواع سنگدال های بتنی با کارشناسان ما در شرکت قطعات سیمانی پارسیان در تماس باشید

۰۲۱-۲۲۵۰۵۹۵۹ ، ۰۲۱-۲۶۳۲۲۷۹۵ ، ۰۹۱۲۲۵۸۶۱۵۸

سوالات متداول

  • آیا برای پیاده‌ رو  و معابر عمومی میتوان از واش بتن استفاده کرد؟

بله، به دلیل سختی واش بتن میتوان در معابر استفاده کرد

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *