تمیز کزدن موزاییک

ممکن است موزاییک کف حیاط یا خانه‌تان بعد از گذشت زمان کدر و کثیف به نظر برسد. در این صورت شما دنبال راه چاره‌ای برای حل این مشکل خواهید بود. در برخی موارد ممکن است که با آوردن ماشین در حیاط خانه، روغن ماشین برروی موزاییک بریزد و باعث  زشتی حیاط خانه یا پارکینگ شود. در این موارد تمیزکردن موزاییک کاری بس دشوار است. ما در این مقاله قصد داریم برخی از روش‌های خانگی و شیمیایی برای تمیز کردن موزاییک را آموزش دهیم.

روش‌های تمیز کردن موزاییک

برای این ‌که موزاییکی تمیز داشته باشید و از برق‌زدن آن لذت ببرید، بدون انجام هیچ کاری نمی‌توان به این لذت دست یافت. شما ابتدا باید برروی موزاییک خود کارهایی را انجام دهید تا مورد دلخواه‌تان واقع شود. ممکن است تمیز کردن موزاییک سخت به‌نظر برسد اما باید گفت که این‌گونه نیست. زمانی که موزاییک شما خاک گرفته باشد، می‌توانید آن را با یک آب و جاروی ساده تمیز کنید. اگر برروی موزاییک‌ها سنگ یا کلوخه وجود داشته باشد می‌توانید با استفاده از فشار آب زیاد، آن‌ها را تمیز کنید.

روش‌های تمیز کردن موزاییک، هم به شیوه خانگی وجود دارد و هم به روش شیمیایی که اغلب، روش‌های شیمیایی کارسازتر هستند و اگر شما نتوانستید با روش‌های خانگی، لکه و کثیفی روی موزاییک را تمیز کنید، می‌توانید از این روش کمک بگیرید.

اطلاعات بیشتر درباره بلوک سبک

روش تمیز کردن موزاییک

استفاده از محلول‌های خانگی مانند جوش شیرین و...

اگر سطح کوچکی از موزاییک حیاط‌تان کثیف شده باشد، می‌توانید تمیز کردن موزاییک را با انجام دستورالعملی که قرار است بگوییم آن را انجام دهید. اگر میزان آلودگی روی موزاییک زیاد نیست، می‌توانید یک قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب که ترجیحا ولرم یا گرم باشد، مخلوط کنید تا جوش شیرین داخل آب حل شود. این محلول را برروی کثیفی ریخته و چند دقیقه فرصت دهید تا آلودگی، توسط جوش شیرین از بین برود. پیش از آن‌که محلول روی موزاییک خشک شود، آن را با آب فراوان بشویید.

درباره کفپوش بتنی بیشتر بدانید

اگر میزان آلودگی روی موزاییک تا حد بیشتری بود می‌توانید یک قاشق دیگر هم جوش شیرین را داخل لیوان بریزید.

اگر ماشین خود را داخل حیاط یا پارکنیگ آورده و دیدید که روغن موتور روی موزاییک ریخته است یکی از روش های تمیز کردن موزاییک استفاده از نوشابه و مایع ظرف‌شویی میباشد. معمولا روغن موتورها زود خشک می‌شوند و هرچه سریع‌تر این کار را انجام دهید بسیار موثرتر خواهد بود. ابتدا کمی نوشابه را برروی لکه ریخته و به مدت حدودا ۲ ساعت به آن فرصت دهید. پس از این زمان، مایع را برروی محل کثیفی ریخته و با استفاده از فرچه آن را تمیز کنید. پس از انجام این کار، با آب آن ناحیه را بشویید.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که هیچگاه نباید برای ازبین بردن لکه‌ها از چاقو و وسایل تیز استفاده کنید؛ چراکه ممکن است سطح موزاییک خراش برداشته و یا کنده شود.

استفاده از پوشش‌ها

تمیز کازی موزاییک با استفاده از پوشش ها

شما می‌توانید برای این‌که از کثیف‌شدن موزاییک خود جلوگیری کنید، از پوشش‌ها استفاده کنید. معمولا این پوشش‌ها می‌توانند از جنس پلاستیک باشند. لازم به ذکر است، زمانی که باران می‌بارد، امکان دارد آب باران به همراه خود آلودگی‌هایی داشته باشد. در این زمان می‌توانید برای این‌که از وجود لکه‌های ناشی از آلودگی آب باران پیشگیری و جلوگیری کنید، سطح حیاط خود را بپوشانید.

اغلب این روش برای افرادی که خانه‌هایی با حیاط بزرگ دارند توصیه نمی‌شود؛ چون کار برای‌شان بسیار طاقت‌فرسا خواهد بود. این افراد می‌توانند برای تمیز کردن موزاییک حیاط از یک کارگر کمک بگیرند تا حیاط را بشوید و یا اینکه با استفاده از محلول‌های خانگی یا مواد شیمیایی، به تمیزکردن حیاط بپردازد.

بلوک سبک چیست؟ بیشتر بدانید

استفاده از جرمگیرها و مواد شیمیایی

معمولا فضای خالی بین موزاییک‌ها جرم زیادی می‌گیرند و حتی در برخی موارد آن‌قدر زیاد می‌شود که به رنگ سیاه دیده می‌شود. برای این‌که این جرم‌ها و آلودگی‌ها را تمیز کنید، می‌توانید از جرمگیر‌های شیمیایی استفاده کنید. ابتدا جرمگیر را به‌صورت غلیظ روی آلودگی‌ها بریزید و به آن‌ها فرصت دهید تا جرمگیر بر کثیفی‌ها نفوذ کند. پس از آن با استفاده از یک فرچه و یا یک مسواک آن‌ها را ازبین ببرید. استفاده از مسواک در این روش بسیار موثرتر است.

معمولا می‌توانید از جرمگیرهایی که برای سرویس بهداشتی استفاده می‌کنید، برای تمیزکردن موزاییک هم استفاده کنید. این کار باعث براقیت و تمیزی بیشتر موزاییک‌های حیاط می‌شود. نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که پس از ریختن جرمگیر روی موزاییک‌ها باید از آن فاصله بگیرید؛ چراکه این مواد شیمیایی دارای گازهایی است که ممکن است به ریه شما آسیب برساند.

درباره کول چاه بیشتر بدانید

نتیجه

معمولا برای تمیزکردن موزاییک‌، روش‌های خانگی توصیه می‌شود؛ چون ضرر کمتری داشته و به بدن آسیب نمی‌رساند. اگر از این روش‌ها استفاده کرده و نتیجه مطلوبی به‌دست نیاوردید، مسلما روش‌های شیمیایی کار ساز  خواهند بود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *