یکی از مصالحی که در ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد موزاییک است. از این نوع مصالح برای کفپوش خانه و حیاط استفاده می‌شود. استفاده از موزاییک حیاط، علاوه‌بر ایجاد زیبایی خانه و حیاط، باعث این می‌شود که خانه تمیز به نظر برسد. موزاییک‌های حیاط در طرح و انواع مختلف وجود دارند که می‌توانید باتوجه به سلیقه خود و تم کلی منزل‌تان انتخاب متنوعی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع موزاییک حیاط، کاربرد و جنس و مقاومت آن‌ها آشنا کنیم.

موزاییک حیاط

موزاییک حیاط چیست؟

موزاییک درواقع کفپوش بتنی  است که در سطوح و مکان‌های مختلف قابل اجرا است. معمولا موزاییک‌های حیاط جنس بتنی دارند و در روف‌گاردن، پارکینگ، حیاط و برخی مکان‌های دیگر قابل استفاده هستند. استفاده از موزاییک در پارکینگ باعث سهولت در رفت‌وآمد ماشین‌ها خواهد بود. اندازه استاندارد موزاییک حیاط، ۴۰*۴۰ است و ضخامت آن ۲.۵ سانت است که در بیشتر مواقع از این اندازه موزاییک‌ها استفاده می‌شود. موزاییک‌ها در رنگ‌بندی مختلف قرمز، خاکستری، سفید و زرد تولید می‌شوند.

همان‌طور که گفته شد، موزاییک‌ها اغلب از جنس بتن هستند. ساختار موزاییک از بتن و ترکیبات دیگر است که به‌صورت لرزشی و یا پرسی تولید می‌شوند. دیگر متریال استفاده شده در ساختار موزاییک، در هر نوع آن متفاوت است اما یک ترکیبات ثابت برای ساخت آن وجود دارد. ماسه، سیمان، پودرسنگ، آب و سنگ‌دانه از ترکیبات اصلی و ثابت برای ساخت موزاییک است. اغلب موزاییک حیاط را به اسم موزاییک می‌شناسند و نام حیاط را پس از آن نمی‌آورند.

درکل ساختار اصلی موزاییک حیاط با موزاییک‌های دیگر، یکی است و تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند اما باید دقت کرد که باتوجه به محل مورد استفاده آن‌ها، لازم است از موزاییک‌های چند لایه یا تک لایه استفاده شود. معمولا در مکان‌هایی که رفت‌وآمد زیاد است و اغلب در مکان‌های عمومی، از موزاییک‌های چندلایه استفاده می‌شود؛چراکه مقاومت بیشتری دارند. معمولا در حیاط خانه از موزائیک‌های تک لایه بهره می‌برند؛ چون برای حیاط، موزاییک با مقاومت بالا نیازی نیست.

درباره کول چاه بیشتر بدانید

درباره موزاییک تک لایه بیشتر بخوانید

انواع موزاییک حیاط

موزاییک انواع مختلفی داشته و موزائیک حیاط هم یکی از آن‌ها است. حال خود موزاییک حیاط با توجه به ساختار و مکانی از آن استفاده می‌شود، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شود. موزاییک حیاط در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که شما می‌توانید با توجه به ابعاد حیاط خود، موزاییک مورد نیازتان را تهیه کنید. می‌خواهیم چند مورد از انواع موزائیک از نظر شکل و طرح را نام ببریم.

 • موزاییک طرح ابرو
 • موزاییک حیاط طرح گل بیدی
 • موزاییک طرح اشکی
 • موزاییک گل میم
 • موزاییک طرح بته جغه
 • موزاییک موجی

معمولا موزاییک‌ها را از نوع ساختار مواد به‌کاررفته داخل آن‌ها با یکدیگر مقایسه می‌کند. موزائیک حیاط بتنی، موزاییک حیاط، پلیمری، موزاییک شیاردار، موزاییک حیاط سیمانی، موزاییک گرانیتی حیاط، از انواع موزاییک‌های حیاط است که متریال به‌‎کاررفته در آن‌ها و شکل تولیدشان با یکدگیر متفاوت است.

 • موزاییک حیاط بتنی

یکی از موزاییک‌هایی که برای حیاط باغ و ویلا بسیار مناسب است این نوع موزاییک‌ها هستند. معمولا بسیاری از افراد طرفدار این نوع موزاییک حیاط برای حیاط منزل خود هستند. اغلب از این نوع موزاییک در روف‌گاردن هم استفاده می‌شود. این موزاییک‌ها از سنگ‌های معدنی رنگی و سیمان تشکیل شده‌اند که سنگ‌های سطح موزاییک به‌صورت برجسته و در رنگ‌های مختلف است.

موزاییک حیاط بتنی به دلیل سطح برجسته آن، خاصیت لغزندگی‌ندارد و احتمال این‌که در زمان بارش برف و باران روی آن سر بخورید بسیار پایین است.  این نوع موزاییک از نوع پرسی است که پس از مخلوط‌شدن مواد موزاییک با هم، آن‌ها را پرس کرده و در جایی قرار می‌دهند تا خشک شود. این موزاییک‌ها در حیاط را با ترکیب چمن مصنوعی و در برخی موارد با سنگ‌ریزه استفاده می‌کنند تا زیبای حیاط و محوطه را دوچندان کند.

 • موزاییک حیاط پلیمری

موزاییک‌ پلیمری از جدیدترین نوع موزاییک‌های تولیدشده مخصوص حیاط است که مدرن بوده و به همین دلیل توجه اغلب طراحان را به خود جلب کرده است. این نوع موزاییک‌ها از مقاومت بالایی برخوردارند که می‌توانید برای حیاط منزل خود آن‌ها را تهیه کنید. موزاییک حیاط پلیمری در رنگ و طرح‌های مختلفی موجود است اما قیمت آن به دلیل مواد به‌کاررفته برای ساختش، نسبت به موزاییک‌های دیگر کمی گران‌تر است.

مواد و متریال به‌کاررفته برای ساخت موزاییک پلیمری، از بتن و پلیمر است. تفاوت اصلی این موزاییک با موزاییک‌های دیگر همان وجود پلیمر است که آب و سیمان طی فرایند پلیمریزاسیون واکنش نشان داده و موزاییک حیاط پلیمری ساخته می‌شود. از دیگر مواد در ساختار این موزاییک می‌توان به الیاف، روان‌کننده بتنی و رنگ معدنی اشاره کرد.

 • موزاییک حیاط شیاردار

موزاییک حیاطی شیاردار در بین بسیاری از افراد بسیار محبوب است. کاربرد این موزائیک ها در مناطق بارانی بسیار زیاد است؛چراکه با وجود شیارهای رو آن امکان لغزندگی بسیار پایین می‌آید. همان‌طور که از نامش پیداست و گفته شد، این موزاییک‌ها سطح صافی ندارند و شیارهایی روی آن‌ها را پوشانده است که مهمترین ویژگی این نوع مورائیک است. شیارهای موجود روی این نوع موزاییک‌ها متنوع است و شما می‌توانید طرح دلخواه خود را انتخاب کنید.

معمولا از این نوع موزاییک‌ها در پارک و کف پیاده‌روها استفاده می‌شود و دارای برجستگی و تو رفتگی است. برای ساخت این نوع موزاییک‌ها ابتدا آن‌ها را پرس کرده و سپس ویبره می‌دهند. مراحل ساخت این موزائیک، ترکیبی است.

 • موزاییک سیمانی

این مدل موزاییک بسیار پرطرفدار و بی‌نظیر است. ساختار و مواد اصلی این موزاییک‌ حیاط، پایه دیگر موزاییک ها است و از آب، سیمان و پودر سنگ تشکیل شده است. در این نوع موزاییک‌ها از سنگ‌دانه‌های ریز استفاده نمی‌شود و ترکیبی یکدست دارند. این مدل موزاییک‌ها را می‌توان علاوه‌بر حیاط، در محیط‌هایی همچون، پارکینگ و حتی کف داخل منزل استفاده کرد. معمولا موزاییک‌های سیمانی، لغزنده هستند و برای مکان‌هایی که بارش برف و باران زیاد است، مناسب نیست.

 • موزاییک گرانیتی

از موزاییک‌هایی که در آن از شن و ماسه ریز و درشت به‌کار می‌رود به موزاییک گرانیتی یاد می‌شود. این نوع موزاییک حیاط در رنگ‌های مختلفی وجود دارد که اغلب بسیار پرطرفدار هستند. رنگ‌های قرمز، سفید و لیمویی از رنگ‌هایی هستند که برای این موزاییک‌ها استفاده می‌شوند و معمولا افراد زیادی از این رنگ‌ها استفاده می‌کنند. رنگ موزاییک‌های گرانیتی از رنگ ماسه موجود در آن است. نام این موزاییک‌ها از سنگ گرانیت گرفته شده.

این نام به این دلیل است که موزاییک‌های موردنظر، شباهت زیادی به سنگ گرانیتی دارند.

قیمت-موزاییک-حیاط

قیمت موزاییک حیاط

معمولا قیمت موزاییک حیاط براساس متریال استفاده شده در آن و نوع موزاییک سنجیده می‌شود. این قیمت می‌تواند در هر فروشگاه متفاوت باشد و برخی از فروشنده‌ها می‌توانند قیمت بالتر و یا پایین‌تری برای اجناس خود بدهند. معمولا موزاییک‌هایی که دولایه هستند و در مکان‌های بیشتری به دلیل مقاومت‌شان مورد استفاده‌اند، قیمت بالاتری دارند. علاوه‌بر موضوع نوع موزاییک حیاط، میزان متراژ جایی که می‌خواهید موزاییک کنید هم در قیمت آن موثر است.

معمولا موزاییک‌های شیاردارد که سطحی برجسته دارند، به دلیل کاربرد زیاد آن‌ها در جلوگیری از لغزندگی، قیمت بالاتری دارند. موزاییک‌های پلیمری قیمت بالاتری در مقایسه با موزاییک‌های دیگر دارند؛ چراکه متریال استفاده شده برای ساخت آن، مواد گران‌قیمتی است و این مواد به موزاییک مقاومت بیشتری می‌دهند. معمولا سنگ‌ریزه‌های به‌کاربرده در موزاییک‌ها هم می‌توانند متفاوت باشند و این اختلاف قیمت و ارزش آن‌ها تعیین‌کننده قیمت نهایی موزاییک خواهد بود.

نحوه ساخت و خشک‌شدن موزائیک ها هم در قیمت آن بسیار موثر است که آیا موزاییک با روش پرس خشک می‌شود یا ویبره و لرزش؟ اگر روند خشک‌شدن و ساخت موزاییک از ترکیب این دو روش باشد، معمولا قیمت آن بیشتر خواهد بود.

درباره بلوک سبک بیشتر بدانید

نحوه اجرای موزاییک حیاط

برای چیدن موزاییک حیاط باید از فردی که در این کار تخصص دارد کمک بگیرید. موزائیک‌کارها اغلب از تجربه بالایی در این زمینه برخوردارند و اگر فضایی که قرار است موزاییک کنید دارای گوشه و لبه باشد، می‌دانند که چگونه این فضاها را به درستی و زیبایی هرچه تمام‌تر موزاییک کنند. پیش از آن‌که بخواهید کار موزائیک‌ها را اجرا کنید، باید سطح کار را کاملا صاف کنید. برای این کار باید سطح کار با بکوبید تا متراکم و صاف شود. پس از این مرحله باید ملات سیمانی زیر موزاییک‌ها را آماده کنید.

ملات را نباید به‌صورت کلی پخش کنید؛ چراکه ممکن است زود خشک شود. در این صورت، کار به درستی انجام نمی‌شود. باید کم‌کم ملات را در سطحی بریزید که می‌خواهید چند موزاییک را روی آن کار بگذارید، با این کار، سر فرصت و به‌صورت دلخواه، کار را انجام خواهید داد. در بین موزاییک‌ها باید فضای میلی‌متری از قرار داده شود تا پس از خشک‌شدم کار، بندکشی انجام شود. هرچه میزان کیفیت موزاییک خریداری شده‌تان بیشتر باشد، قطعا کار زیباتری تحویل خواهید گرفت.

اگر می‌خواهید برای حیاط‌تان از موزاییک استفاده کنید و در آن رفت‌وآمد زیادی همچون ماشین نمی‌شود، بهتر است از موزاییک‌های تک لایه استفاده کنید که قیمت پایین‌تری دارند. اما اگر حیاط بزرگی دارید که از آن برای پارک‌کردن ماشین هم استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود از موزاییک‌های دو لایه استفاده کنید که مقاومت بسیار بیشتری دارند.

سخن پایانی

برای انتخاب موزائیک برای مکانی که می‌خواهید موزاییک کنید باید دقت زیادی به خرج دهید. مسلما سلیقه هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. اما اگر قصد دارید با فردی درمورد این موضوع صحبت کرده و مشورت بگیرید، فرد فروشنده موزاییک‌ها می‌تواند به راحتی به شما مشاوره دهد و در این صورت می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.شرکت ساختمانی پارسیان با سالها تجربه این زمینه در کنار شما خواهد بود تا بهترین محصول را خریداری کنید

برای اطلاع بیشتر در رابطه با انواع سنگدال های بتنی با کارشناسان ما در شرکت قطعات سیمانی پارسیان در تماس باشید

۰۲۱-۲۲۵۰۵۹۵۹ ، ۰۲۱-۲۶۳۲۲۷۹۵ ، ۰۹۱۲۲۵۸۶۱۵۸

سوالات متداول 

 • برای خرید موزاییک حیاط باید چه اقدامی انجام داد

برای خرید موزاییک حیاط با کارشناسان ما در قطعات سیمانی پارسیان تماس بگیرید ۰۲۱-۲۲۵۰۵۹۵۹

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *